Uzun Vadede Petkim, Bir Tüpraş Olur mu?

Yatırımım dört kısımdan oluşuyor. Bunların oranları maalesef aşağıdaki kriterlerime şimdilik ulaşamadı. Ancak uzun vadede inşallah bu oranlara getirmeye niyetliyim.

  1. Vadeli mevduat % 50
  2. Atın ve döviz % 25
  3. BIST uzun vade hisseler %20
  4. BIST kısa vade hisseler % 10

Ne olacak bu Petkim’in Hali?

Borsa forumlarında sürekli olarak TUPRS hissesinin başarısına değiniliyor ve PETKM’in uzun vadede bir TUPRS olabileceğinden bahsediliyor.

Bir Tüpraş hissesi, yaşadığı olumsuzluklara rağmen şu anda 122.50 ₺.

Tam 10 yıl önce yani 9 Ocak 2009 yılında sadece 6.89 ₺ imiş. Bundan 10-15 yıl önce BIST hisselerinin 1 TL altında olduğunu görmek, BIST yatırımını uzun vade yapmanın gerekliliğini daha çok gösteriyor bize.

Şimdi iki hissenin temel bilgilerini karşılaştıralım 11.01.2019 itibariyle,

Tüpraş: TUPRS 112.50 ₺, defter değeri: 29.70 ₺, PD:DD= 4.13, Toplam 250 milyon hisse, 122 milyonu halka açık.

Petkim: PETKM 5.03 ₺, defter değeri: 2.5 ₺ ve PD:DD= 2.01, Toplam 1.65 milyar hisse ve 785 milyon halka açık.

Uzun Vadede Petkim, Bir Tüpraş Olur mu? 1
Petkim (PETKM) bir Tüpraş (TUPRS) olur mu?

Hiçbir şey bilmediğimizi, şirketlerin yatırımlarına, karlarına ve bilançolarına bakmadığımızı ve bodoslama bir şekilde yatırım yaptığımızı düşünsek bile, TUPRS PD:DD değerinin PETKM’e göre 2 katı olduğunu görebiliriz ancak PETKM’in de toplam hisse sayısı TUPRS’ın 5 katı.

Benim öngörüm tabii ki kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, PETKM’İn kesinlikle buralarda kalmayacağı ama asla bir TUPRS gibi fiyatlanamayacağı. Borsaya kote olan şirketlerde hisse sayısı önem arz etmekte kim ne derse desin. Örnek: TSKB

PETKM, uzun vadeli BIST portföyümde mevcut ancak oranı şu an için toplam varlıkların içinde maalesef %0.02. Belki de stratejik bir hata yaparak fiyatının temettü ve bedelsiz sonrası daha da aşağılara geleceğini sanarak yaptım ve halen istediğim yere gelmediği için alım yapamadım ama uzun vade için olmazsa olmaz uzun vade hissem.

3 Yorum Yapılmış

    • Esra Marka

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.